Apartman Yöneticisinin Maaşı Ne Kadar?

Apartman yöneticisi kat malikleri tarafından hem arsa payı hem de sayı açısından çoğunluk tarafından seçilerek göreve getirilir. Seçilen apartman yöneticisinin yerine getirmekle yükümlü olduğu görev sorumlulukları bulunmaktadır. Peki, bu hizmetler karşılığında apartman yöneticisi ne kadar maaş alır?

Apartman Yöneticisinin Maaşı Nasıl Belirlenir?

Sekiz ve sekizden daha fazla bağımsız bölümün bulunduğu tüm binalarda apartman yönetiminin kurulması zorunlu bir uygulamadır. Bu gibi durumlarda apartman toplantısı düzenlenir ve kat maliklerinin çoğunluk oyu ile apartman yöneticisi belirlenir. Bu noktada apartman yöneticisine ödenecek olan ücretin belirlenmesinde yöneticinin kat malikleri arasından mı seçildiği yoksa kat maliklerinin dışında kalan bir kişinin mi bu göreve atandığı belirleyici bir unsurdur.

Apartman Yöneticisi Aidatın Yarısını Ödemeyebilir

Apartman yöneticisi dışarıdan belirlenen bir kişi ise bu durumda zaten anlaşma yapılırken ücret belirlenir ve bu sözleşmede yer alır. Günümüzde çok büyük sitelerde ve yönetimde sorun yaşanan binalarda genelde dışarıdan bir muhasebeci ile anlaşılarak yönetim görevi bu kişiye devredilmektedir.

Bu kişinin ücreti belirlenirken yine toplantı esnasında kat malikleri tarafından ortak bir karar verilir ve ücret belirlemesi yapılarak sözleşme imzalanır. Kat malikleri arasından seçilen yöneticiye verilecek olan ücret ise bina tarafından kararlaştırılır. Yine yönetici olarak seçilen kat malikinin apartman aidat tutarının yarısına katılmama hakkı bulunur. Yönetici ücretinin ödenmesinde ise arsa payı dikkate alınır ve herkes arsa payı oranına tekabül eden ücreti öder.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz