Kat Mülkiyeti kanununca apartmanda daire sayının az olması durumunda yönetim durumu oluşturulması zorunluluğa neden olmuyor. Peki apartman yöneticisi için en az kaç daire olmalı? İşte sorularınızın cevapları…

Apartman yönetimi için en az kaç daire olmalı?

Apartman yönetimi, apartmandaki tüm işlerden sorumlu olan kişi oluyor. Kat Mülkiyeti Kanununca apartmanda daire sayının az olması durumunda yönetim oluşturulmasına gerek kalmıyor. Peki apartman yöneticisi en az kaç daire olduğun seçilebilir?

Yönetim zorunluluk durumu

Kanun gereği, kat sakinleri, dairelerinin yönetimini kendi aralarından veya kabul edilirse dışarıdan seçerek bir kişiye veya üç kişilik bir kurula verir. Bu kişi veya kişiler ise yönetici veya yönetici kurulu olarak bilinir. Apartmanda sekiz veya daha çok daire varsa yönetici atanması mecburidir. Ancak mülkün tüm daireleri bir kişi üzerindeyse yönetici o kişidir. Bu bakımdan apartmanda yönetim kurulması için en az sekiz daire olması gerekmektedir. Yönetici, kat sakinlerinin sayı ile arsa payınca çoğunluğuna göre seçilir. Yönetici her sene kat sakinleri kurulunun kanuni olarak yıllık yapılan toplantısı gereğince yeniden belirlenir veya eski yönetici istenirse tekrardan yönetici olabilir.

Son olarak yöneticinin ismi ve soyismi gibi birçok bilginin apartmanın kapısı yanına veya girişte görülebilecek bir çerçeve ile asılması şarttır. Bu yapılmadığı taktirde, yöneticiden veya yönetim kurulu üyelerince başvurulursa, 50 TL ile 250 TL idari para cezası verilecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz