Apartman sakinleri kurulunun almış olduğu kararlar neticesinde bir yönetici seçilir. Peki apartman yönetici seçimi kaç yılda bir yapılır? İşte apartman yönetici seçimi hakkında aradığınız tüm soruların cevabı…

Apartmanlarda kat sakinleri kurulunca bir yönetim sağlanır ve yönetim şekli, kanunların hükümlerine göre yapılmaktadır. Yönetim ise kurul tarafından belirlenmelidir. Kat sakinleri kurulu, apartmanı tek bir kişinin yönetmesi ve düzenin sağlanması için yönetici seçebilirler. Peki apartman yönetici seçimi kaç yılda bir yapılır? Apartman yöneticisi kat sakinleri tarafından kurul toplanarak seçiliyor. Kat sakinleri kurulunun bir araya gelmesi gereken zamanlar, Kat Mülkiyeti kanunu gereğince madde 29’da anlatılıyor:

Toplantı ve Zaman

Madde 29’da yer alan bilgilere göre, kat sakinleri kurulu, yılda bir defadan az olmamalı ve yönetim planı üzerinde yer alan zaman çerçevesinde yapılmalı. Eğer zaman çerçevesi bulunmuyorsa yani bir zaman belirtilmemiş ise, her yılın ilk ayı içerisinde kurul toplanır. Toplu konutlarda ise kurullar, en fazla iki yılda bir defadan az olmamak şartıyla, yönetimin planında yer alan zamanlarda, eğer zaman belirtilmemiş ise, yılın ilk ayı içerisinde toplanmalıdır.

Önemli bir durumdan dolayı, yöneticinin veya kat sakinlerinden üçte birinin isteği üzerine istenilen zamandan en az 15 gün önceden tüm sakinlere imzalattırılacak bir çağrı veya mektup ile sebep belirtilerek istenilen zamanda toplantı yapılabilir. Eğer birince çağrı kapsamında yeterli sayı sağlanmaz ise, ikinci çağrının ne zaman ve nerede olacağı bildirilir. Ancak ilk ve ikinci toplantı arasında en az yedi gün geçmeli.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz