Apartman Yönetimi Nasıl Değiştirilir?

Ana gayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü olduğu takdirde apartman yöneticisi atanması mecburidir.

Apartmanda kat maliklerinin sahip olduğu hak ve sorumluluklar ile apartman yönetiminin görev ve yetkileri Kat Mülkiyeti Kanununda açıklanıyor.
Kanun gereğince, apartmanlar ve kat malikleri kurulunca yönetiliyor. Apartmanda sekiz ve sekizden fazla bağımsız bölüm olduğu takdirde yönetimin oluşması zorunlu oluyor. Apartman yönetim esasları, Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında beşinci bölümde açıklanıyor.

Konuyla ilgili maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Madde 27- Ana gayrimenkul, kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartı ile bu kurul tarafından kararlaştırılır.
Madde 28- Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenler. Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmündedir. 4142 Yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde, ana gayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.

Madde 29- Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer öyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır.

Madde 30- Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlası ile toplanır ve oy çokluğu ile karar verir.

Apartman Yönetimini Nasıl Değiştirebiliriz?

Her yıl düzenlenen kat malikleri kurulunun toplantısından yeniden bir yönetici atanır. Eski yönetici istenirse, görevine devam edebilir.
Atanma üzerinden altı ay süre geçmediği takdirde yönetici değişemez. Fakat haklı bir sebep ortaya çıkarsa, sulh mahkemesi tarafınca atanan yönetici, yine aynı sulh mahkemesi tarafından değiştirilmeye müsaade edilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz