Kat Mülkiyeti yasasına göre toplu olarak yaşanılan alanlarda ortak alanları kullanımı sözleşme ile belirlenebilir. Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında ortak kullanılacak alanlar yasa ile belirlenmiştir.

Binada Ortak Olan Teras Kullanımı Kime Aittir?

 

Yasa kapsamına göre, ortak alanda bulunan ve herkesin kullanımına açık imar edilmiş terasın kullanım hakkı, herhangi bir sözleşme yapılmamış ise tüm kat sahiplerine verilmiştir.

Ortak alana ait terasın, ortak kullanım ile oluşan giderlerinin (elektrik, su, temizlik vb…) karşılanması apartman yönetimince ortak alınan aidatlardan karşılanmaktadır. Terasın kullanım amacı ise binada hak sahibi tüm kat maliklerinin ortak kararı ile sağlanmalıdır.

Kat Mülkiyeti Kanunu (Madde 16) göre kat malikleri ana gayrimenkulün teras kat olarak arsa payları oranında yararlanabiliyor. Apartmanda terası kullanma hakkı için, apartmanın yönetim planına ve mimari projesine de bakılarak karar verilmesi gerekiyor.

Binalarda Ortak Alan Olarak Gözüken Diğer Kısımlar;

 

Binaların çatıları, hava bacaları, yangın merdivenleri, saçaklar, ışıklıklar, genel giriş, kat holleri, genel tuvalet, lavabolar, temeller, ana duvarlar, yağmur olukları, asansörler, elektrik tesisleri, tesisat şaftları, sahanlıklar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş ve diğer elemanlar, kolon ve perde duvarlar, antreler, tavan ve tabanlar, açık ya da kapalı merdivenler, ortak şebeke ve antenler, kalorifer dairesi, genel çamaşırlık, çamaşır kurutma yerleri, avlular, sahanlıklar, koridorlar, kapıcı dairesi, kömürlük, sığınak, genel dam terasları otopark ortak kullanım alanları olarak gözükmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz