Apartmanda Aidat Ödememenin Cezası Nedir?

Özellikle de çok katlı binalarda ne yazık ki aidat sorunları çok daha sık yaşanmaktadır. Apartmanlarda aidat sorunu için pek çok uygulama bulunmasına rağmen ne yazık ki ısrarla aidatlarını ödemek istemeyen kat malikleri ya da kiracı ile ev sahibi arasında yaşanan sorunlar nedeni ile aksayan aidatlar pek çok binada kat maliklerinin sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında bulunmaktadır. Peki, apartmanda aidat ödememenin cezası nedir?

Apartman Aidatı Ödenmemesi 

Birden fazla bağımsız bölümü bulunan gayrimenkullerde belirlenen günlerde aylık olarak apartman aidatı toplanmaktadır. Bu tutarın toplanmasındaki amaç apartmanın onarım, temizlik ve tadilat bakım giderleri gibi ana giderlerin karşılanmasıdır. Bu nedenle tüm kat malikleri kendi hisseleri oranınca belirlenen apartman aidatı tutarını ödemekle yükümlüdür. Bu tutarı ödemeyen kişiler hakkında ise icra takibi başlatılarak alacağın tahsili yoluna gidilme hakkı bulunmaktadır.

Apartman Aidatı Gecikme Faizi 

Apartman aidatını belirtilen sürede ödemeyen kişiler gecikme faizi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Bu gecikme faizi yüzde 5 olarak hesaplanmakta olup toplam borç tutarına göre değil geciktirilen her aylık borç tutarına işletilerek hesaplanmaktadır. Hesaplanan gecikmiş apartman aidatı tutarı için hala ödeme yapmayan kiracı ya da kat maliki hakkında bu durumda apartman yöneticisinin icra takibi başlatma hakkı bulunur. Apartman aidatı icra takibi için ilamsız icra takibi davası açılmaktadır. Taşınmazın adres olarak bağlı olduğu icra dairesi üzerinden ilamsız icra davası başlatılarak aidatın tahsili sağlanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz