Apartmanda Alınacak Kararlar Neye Göre Alınır?

 

Merak edilenler arasında apartmanda karar alınması için kimin onay vermesi gerekiyor, Apartman için alınacak olan karar sayısı kaç olmalı, Apartmanda hangi karar nasıl alınır? Kat mülkiyeti kanunda bu merak edilenler nasıl açıklanıyor?

Apartmanlar için alınacak olan kararlar Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında detaylandırılmaktadır. Mesela; Madde 24’de meskenle ilgili işyerinin açılması kat maliki oy birliği ile mümkündür ibaresi yer almaktadır.

Ana gayrimenkul üzerinde mesken, işyeri veya ticarethane olarak belirlenen bağımsız yapılara hastane, dispanser, klinik, ecza laboratuvarı gibi işletmeler kurulması yasak olarak belirtilmektedir. Kat maliklerinin buna göre oy birliği karar alması hükümsüzdür. Ancak belirtilen hastane, klinik, dispanser dışında özel muayeneneler bu kapsamın haricindedir.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 24’de detaylı bir şekilde açıklanıyor.

Bağımsız Bölüm İlave Edilmesi

 

Ana gayrimenkul üzerine sonradan kat ilave edilmesi, mevcutta yer alan çekme kat yerine tam kat yapılması, zeminde ya da bodrum katlarına yapılacak olan bölüm ilavesi KMK 24 maddesinin ikinci fıkrasında detaylandırılmaktadır.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz