Apartmanda Denetçinin Görevi Nedir, Denetçi Olması Zorunlu Mu?

Apartmanda yönetici olarak seçilen kişinin görevlerini yerine getirip getirmediğini kontrol etmek amacı ile göreve getirilen kişiye denetçi adı verilmektedir. Özellikle de çok katlı ve çok katlı dairelerde denetçi olması büyük bir öneme sahiptir. Peki, apartmanda denetçinin görevi nedir, denetçi olması zorunlu mu?

Denetçi Nasıl Seçilir?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında verilen yetkilerden biride denetçi seçilerek apartman yöneticisinin yapmış olduğu tüm işlemlerin denetime tabi tutulmasını sağlamaktadır. Kat maliklerinin kendi arasından çıkarılan adayın yine kat malikleri arasında yapılan oylama ile seçimi gerçekleştirilmektedir. Genel kurul toplantısında yönetici ile birlikte seçilen denetçinin görevi bir sonraki genel kurula kadar devam etmekte, yeni genel kurul toplantısı ile beraber sona ermektedir.

Denetçi Olması Zorunlu Mu?

Hayır, denetçinin olmasını zorunlu kılan herhangi bir yasal zorunluluk bulunmuyor. 8’den daha fazla kat malikinin bulunduğu apartmanlarda kat maliklerinin apartman yöneticisi atamaları kanuni bir zorunluluk olarak öne çıkarken denetçinin seçimi ise kat maliklerinin kendi kararlarına bırakılıyor.

Ancak apartman yönetiminin hesaplarını denetlemesi, apartman yöneticisinin görevlerini yerine getirip getirmediğinin denetlenmesi ve denetleme raporu hazırlayarak kat maliklerinin denetim hakkında bilgilendirilmesini sağlamak gibi son derece önemli görevlerinin bulunması apartman denetçisi seçilmesini gerektirmektedir. Özellikle de çok kalabalık olan binalarda ve yüksek aidat tutarı istenen apartmanlarda hesap için karışıklık yaşanmaması adına denetçi seçimi çok önemlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz