Apartman Yöneticisi Kiracı olabilir mi?

/ 8 Kasım 2017 / 3 / yorumsuz
Apartman Yöneticisi Kiracı olabilir mi?

Site yönetiminin belirlenmesinde, kat maliklerinin arsa payı oranı göz önünde bulundurulmaksızın sahip oldukları tek oyun kullanılması ile seçiliyor. Kat maliklerinin sayı ve arsa

Kiracılar Site Yöneticisi Olabiliyor mu?
Site yönetiminin belirlenmesinde, kat maliklerinin arsa payı oranı göz önünde bulundurulmaksızın sahip oldukları tek oyun kullanılması ile seçiliyor. Kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasının toplanması ile kat malikleri kurulu oluşturuluyor. Ve alınan oy çokluğu ile yönetici belirleniyor. 

Kat Mülkiyet Kanunu’nda söz konusu durum ile ilgili açıklamalar şu şekilde sıralanıyor;
Madde 30 – Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlası ile toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç on beş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur. Bu kanunda yeter sayı için ayrıca konulmuş olan hükümler saklıdır.
Madde 31 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Ana gayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler göz önüne alınmaz. Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder. Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.
Kanundaki maddelere ve yönetim planına göre yönetici kat malikleri tarafından seçildiği için kiracıların yönetici olması mümkün olmuyor. Fakat yönetim planlarında bu koşul belirtilmemiş ise kiracıların da yönetici olma gibi bir hakları bulunuyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.