Apartmanda Kiracının Hakları Nelerdir?

Özellikle de çok sayıda dairesi bulunan binalarda yaşayan kişiler arasında belirli bir sonra sorunlar yaşanması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Özellikle de binada yaşayan daire sahipleri ile kiracılar arasındaki sorunlar bazen ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Yine bina yönetimi tarafından alınan kararlar bazen kiracılar tarafından tepki ile karşılanmaktadır. Peki, apartmanda kiracının hakları nelerdir?

Kiracının Apartmandaki Hakları Neler?

Tüm apartman sakinlerinin olduğu gibi o apartmanda kiracı olarak ikamet eden kişilerin de belirli hakları bulunmaktadır. Apartman yönetiminde söz sahibi olmak isteyen kiracıların ise kat malikinden yani ev sahibinden bunun için yazılı izin alması gerekiyor. Bu onayı alması durumunda kiracılarda apartman yönetiminde yapılan oylamalarda söz sahibi olarak olumlu ya da olumsuz yönde oy kullanabiliyor. Borçlar Kanunu 4. Bölüm kapsamında kiracı hakları hakkında şu maddeler yer alıyor;

  1. Özenle kullanma ve komşulara saygı gösterme borcu

MADDE 316- Kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak özenle kullanmak ve kiralananın bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlüdür. Kiracının bu yükümlülüğüne aykırı davranması durumunda kiraya veren, konut ve çatılı işyeri kirasında, en az otuz gün süre vererek, aykırılığın giderilmesi, aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceği konusunda yazılı bir ihtarda bulunur.

Diğer kira ilişkilerinde ise, kiraya veren, kiracıya önceden bir ihtarda bulunmaksızın, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir. Konut ve çatılı işyeri kirasında, kiracının kiralanana kasten ağır bir zarar vermesi, kiracıya verilecek sürenin yararsız olacağının anlaşılması veya kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının kiraya veren veya aynı taşınmazda oturan kişiler ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında kiraya veren, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.

III. Temizlik ve bakım giderlerini ödeme borcu

MADDE 317- Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür. Bu konuda yerel âdete de bakılır.

  1. Ayıpları kiraya verene bildirme borcu

MADDE 318- Kiracı, kendisinin gidermekle yükümlü olmadığı ayıpları kiraya verene gecikmeksizin bildirmekle yükümlüdür; aksi takdirde bundan doğan zarardan sorumludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz