Apartmanlarda bağımsız bölümlerin haricinde yer alan, kat maliklerinin ortak kullanma ve faydalanmaları amacı ile ayrılan bölümlerine ortak kullanım alanları adı verilmektedir. Ort

Apartmanda Ortak Kullanım Alanları Nerelerdir?
Apartmanlarda bağımsız bölümlerin haricinde yer alan, kat maliklerinin ortak kullanma ve faydalanmaları amacı ile ayrılan bölümlerine ortak kullanım alanları adı verilmektedir. Ortak kullanım alanı olarak belirlenen bu yerlerde yapılacak her türlü tamirat, tadilat ve kullanım hakkı devri gibi işlerde bu alanların ortak alan olarak belirlenmesi nedeni ile ortak karar alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Yani apartman ortak alanlarının kiraya verilmesi ya da kullanımı için mutlaka ortak karar alınması yani kat maliklerinin oy birliği ile karar vermesi zorunluluğu bulunmaktadır. 
Apartmanlarda Ortak Kullanım Alanları Nelerdir?
a) Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merpenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, (1)
b) Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,
c) Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.