Apartmanda Poliklinik Açılmasına İzin Verilir Mi?

/ 3 Şubat 2018 / 243 / yorumsuz
Apartmanda Poliklinik Açılmasına İzin Verilir Mi?

Apartmanda Poliklinik Açılmasına İzin Verilir Mi?

Apartmanlar ana taşınmaz olarak kabul edilmekte olup apartman daireleri ise bağımsız ölüm olarak isimlendirilmektedir. Apartmanlarda bulunan bağımsız bölümlerin nasıl kullanılacağına dair bazı kanuni sınırlamalar bulunmakta olup bu sınırlamalar Kat Mülkiye Kanunu içerisinde yer alan 634 sayılı kanunda belirlenmektedir.

Apartmanda Poliklinik Açılabilir Mi?

Hayır, ne yazık ki apartman dairesi olarak kayıt edilen bir bağımsız bölümde poliklinik açılması kesinlikle mümkün değildir. Tüm kat maliklerinin toplanarak buna izin vermesi halinde dahi yine de kanunla bu girişim yasaklandığı için poliklinik açılmasına izin verilmemektedir. Hatta apartman dairesi tapu kütüğünde işyeri olarak kayıt edilse dahi poliklinik açılması mümkün olmamaktadır.

Apartman Dairesinde Açılması Yasak Olan İşletmeler Nelerdir?

Madde 24 – Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi,  dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.

1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.

Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.