Apartmanda Yönetici Tek Başına Karar Verebilir mi?

/ 7 Şubat 2018 / 2.805 / yorumsuz

Apartmanda Yönetici Tek Başına Karar Verebilir mi?

Apartmanda Yönetici Tek Başına Karar Verebilir mi?

Apartman, sözleşmeye, yönetim planına ve kanun hükümlerine uygun olarak yapılacak kararlara göre kat malikleri kurulu tarafından yönetilir. Kanuna göre apartman yöneticisi tek başına bir karar verebilir mi?

Apartman Yöneticileri tek başlarına karar verebilir mi?

Tüm kat malikleri ve ortak tapu sahipleri, yöneticileri ve denetçileri, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlüdür.

Anagayrmenkulün kullanımı ya da yönetimi nedeniyle kat sahipleri ya da yöneticiler ile denetçiler arasındaki ve ya denetçiler ile yöneticiler arasındaki uyuşmazlıklar mahkemeyle çözülür ve karara bağlanır.

Gelecekteki herhangi bir anlaşmazlık, karar defterinde aynı konuyla ilgili daha önce yapılmış bir karar varsa bu karar esas alınır.

Yöneticiler tek başlarına karar verebilir mi?

Mülkiyet Kanununa göre daire yöneticisinin görevi yalnızca bir karar vermek değil; Kat sahipleri tarafından verilen kararların yerine getirilmesi sağlamaktır.

Konuyu toparlamak gerekirse; Apartmandaki yöneticiler kendi başlarına karar veremez ve kişisel karar alamazlar. Aldığı veya alacağı kararları kat maliklerine onaylatması gerekmektedir.

 

Apartman kararları ile alakalı yargıtayın verdiği bir kararı aşağıda bulabilirsiniz.

YARGITAY

18. HUKUK DAİRESİ

E. 2002/3259

K. 2002/4425

T. 17.4.2002

İlgili kanun maddeleri: 634 Sayılı Kanun madde: 21,29/2,33

ÖZET :

Yıllık olağan toplantıların genellikle Ocak ayı içerisinde ve son günlerinde yapılmakta olduğu ve bunun yerleşik bir kural halini aldığının ve Yasanın 29.maddesinin 2.fıkrasında olağanüstü toplantı için öngörülen önemli bir sebebin çıkması halinin de sözkonusu olmadığının anlaşılması durumunda, Ocak ayının içinde ancak gecikmeli yapılan toplantının olağan bir toplantı olarak kabulü gerekir.

Kat Mülkiyeti Kanununun 33.maddesi hükmü uyarınca bu tür davalar kat malikleri aleyhine açılır. Kat maliki olmadıkları halde iptali istenen toplantıya katılan davalıların temsil ettikleri kat malikleri tespit edilerek bunların da davaya dahil edilmemiş olmaları da doğru değildir.

DAVA : Dava dilekçesinde, 30.1.2000 tarihinde yapılan kat malikleri kurulu toplantısının yönetim planında öngörüldüğü üzere Ocak ayının ilk on günü içerisinde yapılmadığından olağanüstü toplantı niteliğinde olduğu ve buna göre de çağrının toplantı için istenilen tarihten en az 15 gün önce bütün kat maliklerine imzalatılacak bir çağrı veya taahhütlü mektupla duyurulmasına ilişkin yasa hükmüne uyulmadığı ve toplantıda yapılan yönetici seçiminde yeterli çoğunluk bulunmadığı, yönetici sayısının yönetim planına aykırı olarak bir iken üçe çıkarıldığı, toplantıya katılıp başkaları adına oy kullananların vekaletlerinin olmadığı ileri sürülerek usul ve kanuna aykırı olarak yapılan bu toplantının ve alınan kararların iptali istenilmiştir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.