Apartmanlarda Ortak Alanlar Kiraya Verilir mi?

 

Apartmanlarda ortak alanlar, bağımsız bölgeler dışında olarak bilinmekte olup, ortak kullanım amacı ile yapılmış ve bu alanlardan tüm bina sakinleri için kullanım alanı olarak görülmektedir. Son zamanlarda apartmanların, sitelerin çoğalması nedeni ile ortak alanlar kiraya verilir mi sorusu gelmekte olup, buna yönelik sizlere açıklama yapacağız.

Apartman Ortak Alanları

 

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan ortak alanlar hakkında bilinen maddelere göre bağımsız bölgeler dışında kalan ortak alanların, korunma, ortaklaşa kullanma ve faydalanma amacı ile yapılan yerlerdir. Kat mülkiyeti kanununa göre apartman ortak alanlarıgenel giriş kapıları, antreler, merpenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık gibi alanlar olarak kullanılabiliyor.

Ortak Alanlar Kiraya Verili mi

 

Günümüzde kentsel dönüşüm ve yapılan adı altında çoğalan siteler ve apartmanlar sayesinde artık herkes müstakil ev yerine apartman gibi yerlerde yaşam sürmektedir. Buna göre ise ortak alanlar da konu olmuş olup, ortak alanların kiraya verilmesi yönünde merak edilen konularda bu durum yönetici ve mülk sahipleri arasında yapılan toplantıda oy birliği ile karar verilmektedir. Buna göre ise Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına göre, sığınaklar, kömürlükler, kapıcı daireleri gibi ortak alanlar yapılan toplantıda beşte, dört oy çoğunluğu ile kiraya verilmesi uygun görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz