Apostille nedir? Bugün sizlere apostille nedir ve ne için kullanılır bu konuda bilgiler vereceğim. İşte detaylar…

Lahey sözleşmesi, herhangi bir belgenin doğruluğunu kanıtlamak ve ülkelerin bu belgeyi tanıması için resmileştirilen geçerli bir sözleşme olarak ifade edilir. Lahey sözleşmesinin bir unsuru olan Apostille ise mühürdür. Resmi bir mühür olan apostille taşıyan belgeler sözleşmede taraflar arasında geçerli olmasını sağlayan yasal bir işlemdir.

Sözleşme gereğince Apostille mührü genel anlamda sağlık raporları ve ticari evrak ile beraber eğitim kurumlarının vermiş olduğu diplomalar ile nüfüs kayıtlarında kullanılmaktadır. Ülkemizde apostille için birçok yetkili makam bulunuyor. Bunlar kaymakam ve valiliklerdir. Noter tarafından onaylı olan apostille belgesini almak isterseniz bulunduğunuz noter bölgesinde yer alan kaymakamlıklar verecektir.

Apostille ülkeleri nedir?

2017 yılından itibaren tam 82 ülke yer alıyor. Bunların içerisinde ise Türkiye başta olmak üzere Danimarka, Avusturya ve Belçika gibi birçok ülke yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz