Arazi ölçü birimleri ile birlikte sizler de sahip olduğunuz arsaların alan ölçümlerinde daha profesyonel bir şekilde hareket edebilirsiniz. Hesaplama işlemleri oldukça kolay ve ort

Hektar ve Dekar Anlamları Nedir?
 
Arazi ölçü birimleri ile birlikte sizler de sahip olduğunuz arsaların alan ölçümlerinde daha profesyonel bir şekilde hareket edebilirsiniz. Hesaplama işlemleri oldukça kolay ve ortaokul yıllarında da bu ölçü birimleri ile karşılaştığımızı belirtmek isterim. Bunlardan bir tanesi Hektar olarak karşımıza çıkıyor ve konumuzda bu ölçü birimi ile birlikte Dekar’ı da işlemeye çalışacağız. Arazi ölçü birimleri olarak bilinen ve hesaplama işlemlerinde ulanılan bu iki ölçü birimi ar üzerinden yönlendirilir ve gerekli hesaplamalar da bu şekilde yapılır. 100 metre karelik bir alana 1 ar deniliyor ve a harfi ile gösteriliyor. Bununla birlikte 1 ar, 100 metre kare, 1 dam kare olarak karşımıza çıkıyor. Ar’ın katları ise; dekar, hektar ve dönüm olarak karşımıza çıkıyor ve az önce belirttiğimiz gibi hesaplamalar da bu birim üzerinden çok daha kolay ve çok daha profesyonel bir şekilde hesaplanabiliyor. 
1 Ar’ın 10 katına dekar adı veriliyor. 1 daa, 10 ar’a karşılık geliyor ve 1000 metre kareye tekabül ediyor. 1 Ar’ın 100 katına ise hektar adı veriliyor ve ha sembolü ile gösteriliyor. 1 ha, 10 ar’a karşılık geliyor ve 10.000 metre kare ile eşdeğer olarak karşımıza çıkıyor. 1000 metrekarelik alan da 1 dönüm olarak karşılık buluyor. Arazi ölçü birimlerinin en sık kullanılanları olarak hektar karşımıza çıkıyor ve resmi belgelerde de bu ölçü birimi kullanılıyor. 
Hesaplama işlemleri işin mantığını çözdükten ve formülleri ezberledikten sonra oldukça kolay ve ortaokul yılları ile birlikte lise yıllarında da çok sık karşımıza çıkan ölçü birimleri arasında yer alıyor. Öğrendiklerimiz hayatımızda ne gibi fayda sağlayacak diye her zaman sorduğumuz soru da arazi ölçü birimleri ile birlikte sanırım cevap bulmuş oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.