Araç Tescil Noter Masrafları Ne Kadara Düştü

Araç tescili için daha önce dile getirilen sistem 1 şubat itibari ile yürülüğe girerek aktif olarak işlem yapılmaya başlanmış oldu. Araç satışı yapan kişilerin hem zamandan hemde maddi olarak kara geçmesini sağlayan bu sistemde artık tescil işlemi tamamiyle noterlerde olacak. Yeni sistemde ikinci el araçlar için 1 şubat tarihi esas alınırken Sıfır araçlar için Şubat 10 tarihi baz alınacak. İç İşleri bakanı Süleyman Soylu Türkiye Noterler Birliği’ne devir töreninde Nisan 1 den itibaren sürücü belgesi, pasaportlar ve trafik belgeleri nüfus müdürlüğünden alınabilecek.

Yeni Düzenlemede Araç Tescili İçin Tescil Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Türkiye genelinde 931 Noter bulunuyor. Yeni dönem ile birlikte türkiye genelindeki noterlerde araç satış işlemleri gerçekleşecek. Noterde araç tescilinde muayene yaprağı olmayacağı için ekstra ödenen 117 TL ödenmeeycek. Daha önce 131.5 TL ödenenen araç tescil için noter harçları artık 15 TL olacak. Böylelikle vatandaşın hem maddi olarak hemde manevi olarak yükü azalacak. Aynı zamanda Emniyetinde yükü azalması bekleniyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz