Aralık 2017 Konut Satış İstatistikleri Açıklandı

Aralık ayına ait verileri açıklamaya devam eden TÜİK bir diğer merak edilen veri olan 2017 yılının son ayına ait olan konut satış verilerini açıkladı. Sektörde Aralık ayına özel oldukça cazip pek çok kampanya düzenlenmesi nedeniyle satış verileri büyük merak uyandırmış ve yılsonu hedefine ulaşılıp ulaşılamadığı sorularına yanıt aranmıştı. Açıklanan verilere göre 2017 yılının son ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satış rakamı 132 bin 972 olarak belirlendi.

Konut Satış Rakamları Düştü

2017 yılının Aralık ayında gerçekleştirilen toplam konut satış rakamı 2016 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 6,8 oranında azalma gösterdi. En çok konut satışının gerçekleştirildiği ilimiz yine her zaman ki gibi İstanbul olarak kayıtlara geçti. Türk inşaat sektörünün lokomotif gücü olan İstanbul’da 2017 yılının Aralık ayı içerisinde toplamda 22 bin 932 adet konut satıldı. Elde edilen bu satış grafiği ile İstanbul toplam satış payı içerisinden yüzde 17,2 pay aldı. 2017 Aralık dönemi içerisinde en çok konut satılan ikinci elimiz 12 bin 686 adet konutun el değiştirdiği Ankara olurken 8 bin 305 adet konutun el değiştirdiği İzmir ise üçüncülüğü elde etti.

İpotekli Konut Satışları Da Azaldı

İpotekli konut satışı rakamları da büyük oranda düşüş gösterdi. 2017 yılının Aralık ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 30,7 seviyesinde düşerek 34 bin 29 konut ile sınırlı kaldı. En az konut satışının yapıldığı iller ise sadece 11 konutun satıldığı Ardahan ve Hakkari olurken bu illeri 52 konut satışı ile Bayburt izledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz