2017 Arazi Emlak Vergisi

Arazi sahibi olan kişiler için her sene olduğu gibi bu senede arazi emlak vergisi ödemeleri için geri sayım başladı.  Arazi emlak vergisi ödemeleri için son 10 günlük süre kalırken pek çok kişi şimdiden “ne kadar vergi ödeyeceğim?” sorusunu soruyor. Arazi sahiplerinin ödeyeceği tutar ise arazinin sınırlarının bulunduğu belediyeden sorgulanarak öğrenilebiliyor.

Arazi Emlak Vergisi Hesaplama

Arazi emlak vergisini öğrenmek isteyen kişiler belediyeden bu tutarı öğrenebilecekleri gibi aynı zamanda kendi vergilerini de hesaplayabiliyor. Bunun için arazi emlak vergisi hesaplaması işlemi için yeniden değerleme oranı temel alınarak hesaplama yapılması gerekiyor. Yeniden değerleme oranı hesabı yapılarak arazinin değeri tespit edilirken ikinci aşamada emlak vergisi oranı uygulanarak arazi emlak vergisi hesaplaması yapılıyor.

Arazi Emlak Vergisi Oranları 

2017 arazi emlak vergisi oranları için normal yöre sınırları içerisinde bulunan arazilerde binde 1 olarak uygulanırken büyükşehir sınırları içerisinde kalan arazilerde ise binde 2 oranı olarak uygulanmaktadır. Bu hesaplamaya göre arazi değeri 20 bin lira olan bir taşınmazın yeniden değerleme oranı yüzde 3,83 olarak hesaplanırsa arazinin yeni değeri olarak hesaplanan tutar 20 bin 766 liraya tekabül etmektedir. Emlak vergi oranının binde 1 olması durumunda ödenecek vergi bedeli 20,766 lira olurken büyükşehir sınırı içinde olması durumunda binde 2 olarak uygulanan arazi emlak vergisi oranı ile beraber hesaplanan vergi tutarı 41,532 liraya gelmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz