Arazi Emlak Vergisi Hesaplama 

Tüm arsa ve araziler Emlak Vergisi Kanunu maddeleri gereğince emlak vergisine tabi tutulmaktadır. Kanunun diğer maddeleri içerisinde yer alan arazi tabiri içinde aksi yönde bir hüküm bulunmadığı sürece arsa teriminin içerisinde kabul edilmektedir. Peki, arazi emlak vergisi hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Arazi Emlak Vergisi Hesaplama 2018

Her sene arazi emlak vergisi oranı yeniden belirlenmekte olup arazi emlak vergisi hesaplama işlemleri de bu oranlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Her sene Mart ayında 1. taksit ödemeleri başlayan vergi hesaplamasında kişinin ne kadar vergi ödeyeceğini öğrenmek istemesi durumunda taşınmazın sınırları içerisinde yer aldığı belediyeye başvuruda bulunmaları yeterli oluyor. Bunun yanı sıra açıklanan arazi emlak vergisi oranı üzerinden arazi emlak vergisi hesaplama işlemini kendinizin yapması da mümkündür.

E-Belediye Arazi Vergisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çok sayıda belediye internet üzerinden hizmet vermelerini sağlayan e-belediye hizmetlerini kullanmayı tercih etmekte olup vatandaşlar bu sayede vergilerini çok daha kolay bir şekilde ödeyebilmektedir.

Sizde yaşadığınız ilçenin belediyesi e-belediye sistemi içerisinde yer alıyorsa belediyenin internet sitesi üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra vergi ödeme ve hesaplama ekranı üzerinden ilgili hesaplamaları yapmanız mümkündür.

Arazi vergisi oranı olarak binde 1, arsa vergisi oranı olarak ise binde 3 oranı temel alınmakta olup bu oranlar 5216 Sayılı Kanunun uygulandığı büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yer alan arsa ve arazilerde yüzde 100 arttırılarak hesaplanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz