Arazi ile Arsa Arasında Ne Fark Var?

 

İmar hukukuna bakıldığı zaman çoğu kişi terim birbirine yakın görünüyor. Bunlardan birisi de arazi ile arsa arasındaki fark insanlar tarafından merak ediliyor. Peki, arsa nedir, araz nedir, her ikisinin arasında nasıl bir fark var?

Arazi Nedir?

 

Arazi kısa bir terimle imara açık olmayan toprak parçasıdır. Arazinin sınırları vardır. Bunlar; Tepeler, dağlar, yollar, dereler, duvarlar, ağaçlıklar yolu veya işaretlerle belirleniyor. Arazi üzerine yapı oluşturulması yasal değildir.

Arsa Nedir?

 

Arsanın bağlı olduğu belediye tarafından imara açık olması demektir. Arsa demek üzerine yapı yapılması anlamına geliyor. Arsa üzerine gerekli izinlerin alınması durumunda yapı inşa edilebilir.

Emlak Kanunun 12. maddesinde belirtilen bir açıklamaya göre her arsa bir arazidir. Ancak her arazi bir arsa değildir. Peki, arazi nasıl arsa konumuna geçer?

Belediyenin sınırları içerisinde bulunan arazinin imar yönetmeliğine göre imar müdürlüğü tarafından imara dahil edilmesi ile arazi arsa olarak değiştiriliyor.

Arazi ve Arsa Vergilendirilmesi

 

Boş arazilerin vergilendirilmesi en düşük vergi oranlarından vergilendiriliyor. Arsada ise emlak kanununa göre vergi yasası geçerli oluyor. Yani arsa sahiplerinin ödedikleri vergi daha yüksek oluyor.

2014 Emlak Vergisi Oranları

 

Büyükşehir Belediyesi Arazilerde Binde 2, Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde Arazilerde Binde 1, Arsalarda Binde 3

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz