Arsa Arazi Sınır Tespiti İşlemi Nasıl Yapılır?

/ 8 Kasım 2017 / 37.840 / 10 Yorum

Arsa Arazi Sınır Tespiti İşlemi Nasıl Yapılır?

Arazi Sınır Tespiti Nasıl Yapılır?

 

Gerçekleştirilecek olan arazi alım satım işlemlerinden önce mutlaka yapılması gereken işlemlerden biride arazi sınır tespiti işlemidir. Halk arasında arsa sınır tespiti olarak anılan bu yöntemde satın alınacak olan arazi ile tapu da yazılı olan arazinin birebir aynı olup olmadığı tespit edilir. Peki, satış işlemlerinde kullanılmak üzere arazi sınır tespiti nasıl yapılır?

 

Arsa Sınır Tespiti İşlemi Nasıl Yapılır?

 

 

Satış işlemlerinde bazen kötü niyetli olarak bazen de gerçekten hiçbir art niyet taşımadan hatalı bilgilendirmelerde bulunulabilmektedir. Arazi satışı evresinde bu nedenle her iki tarafında bir hak kaybı yaşamaması adına mutlaka arazi sınır tespiti yapılmalıdır. Arazinin sınırlarının ve alanının ölçümlenmesi olarak açıklayabileceğiniz arsa sınır tespiti istisnasız her satışta mutlaka istenmelidir.

Kadastro Müdürlüğü Üzerinden Başvuruda Bulunabilirsiniz

 

 

 

Arsa sınırlarının tespit edilmesini isteyen kişiler bağlı bulundukları Kadastro Müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunarak bu taleplerini iletmeleri işlemlerinin başlatılması için yeterli olacaktır. Yine bulunduğunuz yerde istenilen lisanslara sahip olan harita kadastro büroları bulunuyor ise bu bürolar üzerinden de işlemlerinizin yapılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bu işlem sonucunda ölçüm yapmaya yetkili olan uzman kişiler ilgili arsanın bulunduğu yere geliyor ve arazinin köşelerini de tespit ederek tam ölçümü yapıyor. Tapuda yazılı olan ölçü ile teknisyenler tarafından yapılan ölçümde tespit edilen ölçünün tutmaması durumunda ise ölçümdeki yeni sınırlar kabul ediliyor ve açılan dava ile bu ölçüler tapuda düzeltilerek kayıt altına alınıyor.

 

Arsa sınır tespiti ile ilgili sorularınızı çözemediyseniz

Bize yorumlardan dönüş yapabilirsiniz.

 

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Arsa Arazi Sınır Tespiti İşlemi Nasıl Yapılır? (10 Yorum)

  • Merhaba,
   Cep telefonu le çok sağlıklı sonuç alabileceğinizi düşünmesemde kabataslak olarak sınırlanırınızı bulabilirsiniz.

    • Merhaba,

     Parsel sorgulama uygulaması indirip ada parseli ve ilgili yerleri doldurarak giriş yaparsanız GPRS konum bildirisi ile birlikte nerede olduğunuzu görebilirsiniz. Bu daha öncede söylediğimiz gibi sapmalar olsada aşağı yukarı sınırlarınız hemen hemen nerede olduğunu gösterebilir.

 1. Yanlış bilgi veriyorsunuz beyefendi, sınır tespiti veya aplikasyon krokisi büroların yetki alanında değildir. Yapacakları işlem gayri resmidir ve bir resmiyet içermez. Bu işlemleri yapma yetkisi bakanlık tarafında sadece LİHKABlara verilmiştir.

 2. Ben konya ‘dan şükrü cengiz vereseli arsamizi olcturmek istiyorum nasıl yapacaz 05395288315

  26.05.2017 11:13:57