Arazi Toplulaştırma

Tarım arazilerinin küçülmesi, parçalara bölünmesi ve dolayısıyla verimliliği ile karlılığının gerekenin çok altında olmasını önlemek amacı ile arazi toplulaştırılması yapılabiliyor.

Arazi Toplulaştırma Nedir

Parseller, ekonomik yönden tarımsal faaliyetleri yerine getiremeyecek durumda ise ya da toprak muhafaza ve zirai sulama önlemlerini gerçekleştirmeyi zorlaştıracak şekilde dağılmış ve bozuk şekillerde ise bir araya getirilip, daha düzenli olmalarını sağlayarak tarla içi geliştirme hizmetleri ve modern tarım işletmeciliği esaslarına daha uygun bir hale getiriliyor. Parsellerin yeniden şekillendirilip, düzenlenmesi işlemine de arazi toplulaştırması deniyor.

Arazi Toplulaştırmasını Gerektiren Durumlar

Arazi toplulaştırma işlemlerini gerektiren, zorunlu kılan durumlar şu şekilde sıralanıyor;
– Arazi parçalanmasının tarım işletmelerinde işgücü, girdi, sermaye ve üretim kayıplarını artırması,
– Arazilerin bir kısmının mevcut servis yolları, sulama ve drenaj kanallarından yararlanamaması,
–  Parsellerin miras yoluyla bölünmesi veya şekillerinin bozuk olması,
– Sulama, toprak muhafaza veya devlet yolu gibi projelerle yeni kanal ve yollarla parsellerin daha da parçalanması,
– Topografik yapının  parsel sınırlarına bağlı kalmaksızın arazi tesviyesini gerektirmesi,
– Sulama, karayolu, otoyol ve demiryolu gibi kamu yatırımlarında kamulaştırma bedellerinin yüksekliği.

Arazi Toplulaştırma İşleminin Aşamaları

Arazi toplulaştırma çalışmalarında öncelikle konu olan alanın tespit edilmesi gerekiyor. Daha sonra sabit tesislerin tespiti yapılıyor. Ardından mülkiyet bilgilerinin ve harita veri tabanının oluşturulması gerekiyor. Arazi derecelendirilmesinin yapılmasından sonra yeni parselasyon blokları oluşturuluyor ve çiftçilerin tercihleri alınıyor. Daha sonra toplulaştırma projeleri oluşturuluyor ve itirazlar için inceleme yapılıyor. Yeni parselasyon planlarının araziye aplikasyonunun ardından da tescil ve yer teslimi yapılarak işlemler son buluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz