Arsa Alımlarında Verilen Kat Karşılığına KDV geldi

Son yıllarda gelişen ve modernize olan emlak sektörü ile birlikte, müteahhitler hali hazırda var olan eski binaları ya da arsayı herhangi bir bedel ödemeden, arsa ya da ev sahibine yapacağı taşınmazdan değerine göre kat veya iş yeri vererek satın alıyordu. Ancak bu arsa payının alımında herhangi bir verginin oluşup oluşmayacağı koşulları hiç bir kanun ile belirlenmemişti. KDV kanununun 2. Maddesine eklenen 7104 sayılı kanunun 1. Maddesiyle kat karşılığı yapılacak olan arsa alımları hükme bağlanmış oldu.

KDV koşulları

 

Belirlenen kanun ile beraber, şayet arsa sahibi herhangi bir işletme sahibi ise veya arsa alım satım işlemlerini sürekli gerçekleştiriyorsa, müteahhide verilen arsa payı katma değer vergisine tabi tutulacaktır. KDV’nin alınacağı matrah ise değiş tokuşu yapılan arsanın payı ve diğer malların bedelleridir. Eğer müteahhit kat ya da işyerine ek olarak, arsa sahibine para da verecekse bunların hepsinin toplam bedeli üzerinden KDV hesaplanacaktır.

Arsa Sahibine Kalan Bağımsız Bölümlerin Değeri

 

Müteahhitlerin hali hazırda var olan arsa paylarını, karşılığında sahiplerine inşa ederek vereceği konut veya işyerinin KDV kanununa göre değerinin hesaplanması yapacaktır. Müteahhidin giderlerinin maliyeti hesaplanırken, inşaat için yaptığı giderleri defter ve belgelerinden tespit edilmektedir. Gelir İdaresi kapsamında, tespit edilen maliyet giderleri için toptan satışlara uygulanan oran %5 perakende satışlara ise %10 oranında ilave edilerek emsal bedel tespit edilmesi yönünde olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz