Arsa almadan önce yerini mutlaka görmeli, görmekle de yetinmeyip üzerine ayak basmalısınız. Size uzaktan gösterilen yerlere, “İşte, aha şurası” şeklindeki gösterimlere itibar etmey

Arsa Almadan Önce Teknik Araştırma
Teknik araştırma
Arsa almadan önce yerini mutlaka görmeli, görmekle de yetinmeyip üzerine ayak basmalısınız. Size uzaktan gösterilen yerlere, “İşte, aha şurası” şeklindeki gösterimlere itibar etmeyin. Bir zahmet yürüyüp arsanın üstünden çevreye bir bakın. Arsa nereyi görüyor Zemin nasıl Çevre oradan nasıl görünüyor. Birkaç adım atın, dolaşıp bakın. 
Diyelim arsayı beğendiniz. O zaman tapu fotokopisini isteyin. İmar durumu ve mülkün yeri gibi konularda emlak komisyoncusu veya satıcının sözlü beyanı yerine, kendi araştırmalarınıza güvenin. Unutmayın, siz bir dedektifsiniz. En çok kendinize güvenmelisiniz. Gayrimenkul sektöründe dedikodu boldur. Her duyduğunuza inanmayın. Birinci ağızdan veya yetkilisinden bizzat duymadıkça yatırım laflarına (buraya şu gelecek, şuraya bu gelecek) çok da itibar etmeyin.
Tapuda Belirtilen Arsayı Mutlaka Yerinde Sınırlarını Görün
En önemli ve en çok yanılabileceğiniz noktalardan biri, gösterilen arsa ile satılan tapunun aynı gayrimenkule ait olup olmadığının anlaşılmasıdır. Tapu senedini, kadastral açıdan da kontrol ederek, ada, pafta, parseli belirtilen arsanın size gösterilen arsayla aynı yer olup olmadığını anlamalısınız. Bu kontrolleri konunun uzmanı olmayan birinin yapması oldukça zordur. Bu noktada, profesyonel ve bağımsız hizmet için konusunda uzman birine başvurabileceğiniz gibi, Kadastro Müdürlüğü yardımı ile parseli arazi üzerinde aplike ederek, size satılmak istenen yer ile aynı olup olmadığı kontrol edebilirsiniz. Bu konuda yapacağınız masraftan çekinmeyin. Aksi durumda havaya para saçmış olabileceğinizi düşünün. Size bağı gösterip “dağı” satmasınlar.
Bu konuda sizin düşünceleriniz nedir?

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.