2019 Arazi Tapu Masrafları 

 

Arazilerin mülkiyet devri işlemleri arazinin adres olarak bağlı olduğu tapu daireleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlemlerin yapılabilmesi için mutlaka öncesinde tapu dairesinden randevu alınması ve istenen evrakların tam olarak hazırlanması gerekmektedir.

Arazi Tapu Devri Nasıl Gerçekleştirilir?

 

İlk olarak tapu dairesinden randevu alınır ve arazi tapu devri evrakları eksiksiz olarak randevu saatinde teslim edilir. Ön başvuru onayı alınması durumunda tapu dairesi başvuruyu inceleyerek satıcıya mesaj gönderir. Gönderilen mesajın içerisinde arazi tapu harcı tutarı ve nereye gönderileceği bilgisi yer alır.

Yine aynı mesajda randevu günü ve saati bilgilerine yer verilir. Tapu harcı yatırıldıktan sonra belirtilen mesaj içerisinde yer alan randevu saatinden en az 15 dakika öncesinde taraflar tapu dairesinde hazır bulunur. Evraklar ve tapu harcının yatırıldığını gösteren evraklar ile tapu memuru akit odasına geçişi sağlayarak tarafların imzaları atması sağlanır. En son işlem olarak tapu müdürü imza atarak işlemi tamamlar ve yeni tapu belgesi hak sahibine teslim edilir.

Arazi Tapu Masrafı 2019

 

 

 

Tapu dairesinde yapılan her işlemden alındığı gibi arazi tapu devri içinde alım satım işlemlerinde belirli oranda tapu harcı ödenmesi zorunludur. Bu oran toplam satış bedeli üzerinden hesaplanan binde 20’si olarak tahsil edilmektedir. Belirlenen bu tutar hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmekte olup tarafların anlaşmasına bağlı olarak toplam tutarı tek bir tarafın ödemesi de mümkündür.

Arsa ile konut satışlarında tapu masrafı değişir mi?

 

 

Taşınmaz olarak nitelendirdiğimi tüm gayrimenkuller için tapuda satış harç masrafı değişmemektedir. urada karıştırılan durum emlak vergisi arsa arazi ve yapılarda değişirken tapu harçlarında Yüzde 4 ( indirimli zamanarda %3) oranı hiç bir zaman değişmmektedir.

 

Tapu harçları ililgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz