Arsa Arazilerin Vergisi Ödenir mi?

Emlak vergileri, 11 Ağustos 1970 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1319 sayılı  Emlak Vergisi Kanunu ile düzenlenmiştir. Peki bu durumda Arsaların emlak vergisi var mı?

Arazinin emlak vergisi olur mu?

29 Temmuz 1970 tarihinde kabul edilen ve 11 Ağustos 1970 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile Emlak Vergileri düzenlenmiştir.

Yasaya göre, Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller (muafiyetler hariç) vergiye tabidir. Vergi, iki ayrı başlıkta açıklanmaktadır: vergi mükellefi yapının vergisi ve arazi vergisidir. Buna göre, arazi emlak vergisi verilir mi?

Arsaların Emlak Vergisi Alınır mı?

Bu Kanun hükümleri uyarınca  tüm arsa ve araziler için, arsa vergisi ödenmesi gerekir.

Belediye sınırları içerisinde, belediye arazi parsellerini planlamış olarak görür. Belediye sınırları içinde veya dışında bulunan parsel dışı arazi, arsanın hangi araziye sayıldığına bağlı olarak Bakanlar Kurulunun kararı ile tespit edilir.

Aksi belirtilmedikçe, bu kanun, diğer alanlardaki arazi kullanımını da kapsar.

Mükellefler ..

Arazi vergisi, arazinin sahibi, varsa intifa hakkı sahibi veya arazinin sahibi öder, ancak ikisinin birden olmaması halinde tasarruf edenler ödeme yaparlar.

Bir mülkiyete ortaklık edenler, payları oranında vergilendirilir. Ortak mülkiyette sahipler birlikte vergilendirmeden sorumludurlar.

Arazi vergi oranları

Arazi vergisi oranı binde 1, bu arsa vasfında olduğunda binde 3 olarak tahsil edilir. Bu oranlar, büyük şehir belediye sınırları içinde ve 5216 sayılı Kanunun yürürlükte olan bitişik alanlarda% 100 artışlarla uygulanmaktadır. Bakanlar Kurulu vergi oranlarını yarıya indirmeye veya vergi oranlarını üç kat arttırabilir.

Arazi vergisinin hesaplanması

Büyük bir şehirde arsavergisi hesabı:

Arsa değeri: 100 bin TL

Vergi oranı: Binde 3

Emlak vergisi: 300 TL

Büyükşehir olmayan bir emlak vergisinin hesabı:

Arsa değeri: 100 bin TL

Vergi oranı: Binde 6

Emlak vergisi: 600 TL

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz