Arsa Birim Değeri Ne Demek?

 

Arsa ve arazi birim değeri olarak bilinir. Birçok kişi tarafından merak edilen arsa birim değeri nedir sorusunun devamı haberimizin detaylarında belirtiliyor.

Emlak vergisi kanununda belirtilen 9/b ve 19/b maddeleri ve Vergi Ulusal Kanununda belirtilen 49. Maddenin (b) fıkrasında arsa ve arazi taktirlerinin 4 yılda bir yapılıyor. Yeni değerler ise bütçe yılına göre belirleniyor.

2017 yılının 26 Aralık tarihinde emlak vergisi kanununda yapıla düzenleme tebliği edilerek emlak değerleri yeniden belirlenmişti.

“Takdir komisyonlarınca, 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi birim metrekare değerlerinin 2017 yılında uygulanan birim değerlerin %50’sinden fazlasını aşması durumunda 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin %50 fazlasının esas alınacağı ve takip eden 2019, 2020 ve 2021 yıllarında da bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacağı ilişkin açıklamalara bu Tebliğde yer verilmiştir. Ayrıca, bu şekilde belirlenen değerler emlak vergi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve benzeri mali yükümlülükler için de dikkate alınacaktır.”

Yukarıdaki paragrafta anlatılanın özeti ise 2017 yılında emlak vergisi kanununda tebliğ edilen birim değerinin %50’sinin üstünde olmayacak.

Emlak birim değeri neye göre belirlenir sorusu ise ilçe ilçe, mahalle mahalle değişkenlik göstermektedir.

Arsa Birim Değeri Nasıl Öğrenilir?

 

Arsa birim değeri öğrenme adı altında internet üzerinden bir takım işlemlerin yapılması gerekiyor. Buna göre www.gib.gov.tr adresi ziyaret edilmelidir. İlgili siteye giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz ilin veya arsa birim değeri öğrenmek istediğiniz ili seçerek mahalleyi seçip arsa birim değerini kontrol edebilirsiniz.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz