Arsa Geçit Hakkı Nedir

Basit bir tanımla, sahip olunan araziden yol kesecek şekilde başka bir binanın geçiş hakkıdır, aynı şekilde sahip olan kişinin de anlaşma doğrultusunda bu haktan payını alması gerekmektedir. Geçit hakkında tarafların anlaşması söz konusudur ve karşılıklı anlaşma gerçekleştiği takdirde senet yolu ile gerekli belgeler düzenlenerek sicil müdürlüğünde belli başlı hak talep edilebilir.

Köylerde Arsa Geçit Hakkı

Genellikle köy halkının çok fazla karşı karşıya kaldığı ve insanların birbirlerinin arazilerini ihlal ettikleri durumlarda gerçekleşen anlaşmalar bütünüdür. Resmi senette gerekli tüm proesedürler yer alır ve iki taraf da bu anlaşmaya göre hareket etmek zorundadır. Anlaşmanın bozulması ya da yeni bir hak ihlali durumunda haklı taraf seneti kullanarak dava açabilir ve gerekli tazminatı da tarafına isteyebilir. Suç duyurusunda bulunmak için de dava açmak yeterli olacaktır.

Arsa Geçit Hakları

Taşınmaz bir malın(arazi, arsa, toprak) üzerinden izinsiz ya da sahibinin bilgisi dahilinde olmadan herhangi bir geçişin yapılması olarak da tanımlanan geçit hakkı, yasalar gereğince belli bir düzene koyulmuş ve hak sahibinin hakları da en iyi şekilde korunmuştur. Kişiler karşılıklı anlaşma sağlayamadığı takdirde yasalar devreye girer ve haklı olan kişi kabul edene kadar gerekli anlaşma yapılır. Olumsuz durumlarda haksız tarafın maddi ya da manevi cezaya çarptırılması da mümkündür. Daha çok toprak ve arsa paylaşımında meydana gelen bu durumlarda gerekli senet düzenlemesi yapılarak geçit hakkı halı tarafa verilir.

Taşınmaz malların haklarını koruyan bu hak sayesinde bireyler mal varlıklarını daha net bir şekilde ortaya koyabiliyor ve geçit hakkı sayesinde topraklarını da koruma altına alabiliyor. Yol geçme durumlarında ise Devlet üzerinde herhangi bir yaptırım yer almıyor ve Devlet arazisi olduğu için geçit hakkı gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz