Arsa Kredisi Veriliyor mu?

Bankalar tarafından tüketicilere sunulan kredi imkanları arasında mesken almak için verilen konut kredisi, para ihtiyacı olanlar için verilen ihtiyaç kredisini görmek mümkün oluyor. Asıl merak edilen konu, arsa satın almak için kredi imkanından faydalanılabiliyor mu?

Arsa Kredisi

Bankalar, taşınmaz mal sahibi olmak isteyenler için konut kredisinin yanı sıra arsa kredisi de bulunduruyor. Arsa sahibi olmak isteyenler, belli koşulları sağlamaları takdirinde arsa kredisi imkanından faydalanabiliyor. Arsa kredisi veren bankaların sayısı artmakla beraber, arsa kredisi koşulları da gün geçtikçe genişletiliyor. Bazı bankalarda sadece imarlı arsalar için kredi imkanı sunulurken, imarlı olmayan arsalar için de kredi veren bankalar bulunuyor.

İmarlı olmayan arsayı satın almak isteyenler olduğu takdirde, kredi için teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınıyor. Böylece arsa kredisi imkanı sunuluyor.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

İş Bankası: Tüketicinin satın alacağı arsanın acil satış değerinin azami yüzde 50’sine kadar kredi imkanı sunuyor.

Ziraat Bankası: 36 aya kadar vade imkanı bulunmasının yanı sıra tüketicinin alacağı arsanın ekspertiz  değerinin maksimum yüzde 50’si kadar kredi imkanı sunuyor. Arsa kredisi için arsanın, belediye sınırları içerisinde bulunması ve imarlı olması koşulu aranıyor.

Şekerbank: Maksimum 120 ay vade imkanı sunuluyor. Teminat olarak arsa imarlı ise ipotek alınabiliyor. Satın alınan arsa imarlı değilse teminata başka bir gayrimenkulün ipoteği de alınabiliyor. Teminata alınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin yüzde 45’ine kadar kredi imkanı sunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz