Arsa İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

Yatırım yapmak için ya da üzerine ev inşa etmek için satın alınan arsalar adına imar durumu sorgulamasının yapılması gerekiyor. Merak edilenler arasında, arsalar için imar durumunun nasıl, nereden sorgulandığı yer alıyor.

Arsa İmar Tespiti

Yatırım yapmak adına ya da üzerine ev inşa etmek adına satın alınan arsalar için imar durum sorgulamasının yapılması gerekiyor. Taşınmaz malların, bölgenin imar planlamasındaki yeri ile ilgili bilgilere ulaşmak için imar durumu belgesi gerekiyor. Böylece, arsa üzerinde ne kadar büyüklükte bir inşaatın yapımına onay verildiği, inşa edilecek olan yapıların yüksekliklerinin ne kadar olacağı, terkler, tevhid ve ifraz şartları imar durumunda görülebiliyor.

İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

İmar durum belgesini almak için tapu aslı, çap aslı ve vekaletname bulundurularak, taşınmazın ilgili olduğu belediyenin imar ve şehircilik birimlerine müracaat edilebiliyor. İmar durum belgesini alabilmek için ödenmesi gereken ücretler ise ilk müracaatta her bir belge için olmak üzere; 0 -1000 metrekare arasında 40 TL, 1000 metrekareden büyük olanlarda 60 TL oluyor.

Arsa İmar Durumu Sorgulama Kriterleri

Sorgulamalar, taşınmazın ilgili olduğu belediyenin resmi web sitesinden yapılabildiği gibi, taşınmazın ilgili olduğu belediyeye müracaat edilerek de yapılabiliyor. Kriterler şu şekilde oluyor;
İlçesi:
Mahallesi:
Plan Türü:
Plan Ölçeği :
İlana Çıkış Tarihi :
İlan Bitiş Tarihi:

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz