Arsa İmar Durumu Nasıl Takip Edilir?

Hak sahipleri, maliki oldukları arsa ile ilgili olan imar durumu değişikliklerini belediyeden takip edebiliyor. Avukat Hasan Recep Esar, imar durumunun hangi yollar ile takip edilebileceğini, sürecin nasıl işlediğini açılıyor.

Arsa İmar Durumu Değişiklikleri

Arsa sahipleri, maliki oldukları arsa ile ilgili imar durumu değişikliklerini ilgili belediyeden öğrenebiliyor. Avukat Hasan Recep Esar, süreci; “Vatandaş ya da hak sahibi olarak, taşınmazın imar durumu ile ilgili tahribatı şu şekilde yapabiliriz; İmar planları ile ilgili uygulamaları ülkemizde belediyeler yönetmektedir. Belediyelerin imarlar ile ilgili verdikleri kararlar, belediyelerde otuz günlük bir süre içerisinde askıda kalır. Hak sahibi ya da vatandaş olarak belediyeye gidip, bu askıda olan cetvelleri incelediğimiz zaman taşınmazımız ile ilgili olarak; plan ne durumdadır, ne plan yapılmıştır bunları öğrenebiliriz. Eğer ki bu otuz günlük süreyi geçirir isek bu tabii ki de hak kaybına sebebiyet verecek hususlardan biridir. Bu konu ile ilgili olarak vatandaşa bire bir, direkt kendi adresine, iş yerine tebligat yapılmaz. Belediyenin verdiği karar yine belediyede askıya çıkarılır. Askının süresi bir aydır. Eğer kabul etmiyorsanız dava hakkı, eğer kabul ediyorsanız da herhangi bir beyanda bulunmadan sürenin geçmesini beklemesi gerekmektedir vatandaşlarımızın.

Otuz günlük süre içerisinde eğer ki vatandaşımızın, maliki olduğu taşınmaz ile ilgili olarak imar planı ile herhangi bir sorunu, hukuki veya yasaya aykırı bir durumu eğer tespit ederse bunun üzerine bir itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu hususla ilgili olarak, planı düzenleyen belediyeye süresi içerisinde başvurarak, plana itiraz edebilirler. İtiraz üzerine belediye, yetkili organları ve kurulu ile inceleme yaparak bir karar verir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz