Arsa İnşaat Alanları Nasıl Hesaplanır?

Arsalar üzerinde yapılacak olan çalışmalarda belli hesaplamalar dikkate alınmaktadır. Bu hesaplamalar arasında inşa edilecek binanın imar çalışmaları, konut bilgileri, arazi hesaplamaları gibi pek çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır.

Yapılan hesaplamalarda arazinin %3’lük kısmının gayrimenkul yatırımcısı için tahsis edilmesi gerektiği de, yapılan hesaplamalar arasında değerlendirilmektedir.

Yatırımcı İçin %3’lük Alan Tahsis Ediliyor

Arsa inşaat alanlarının hesaplanmasında farklı değerler kullanılmaktadır. Bu değerler binaların imar çalışmaları üzerinden hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalara bağlı olarak arsa inşaat alanlarının%3’lük kısmının, arazi sahibine tahsis edilmesi gündeme geliyor. Bu konuda arazi sahiplerinin doğru uygulamalar içerisinde yer alması gerekmektedir.

Çıplak Alan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çıplak alan hesaplamaları, arazinin boş kısmı üzerine inşa edilecek yapının değerleri üzerinden yapılmaktadır. Buna bağlı olarak arazi ölçüt ve boyutları dikkate alınarak değerlendirmeler gerçekleştirilir. Yapılan hesaplamalar, tapu üzerinde resmi sınırlar dâhilinde belirtilmektedir. Bu değerlerin tapu üzerinde yer alması arazi sahiplerinin güveni için büyük önem arz etmektedir. Buna bağlı olarak arazi sahibi, kendisine düşen payı bilecek ve payı üzerinden işlem yapacaklardır.

Arsa İnşaat Alanları Tapuya İşlenir mi?

Arsa inşaat alanlarının tapuya işlenmesi söz konusu değildir. Ancak arazi sahiplerinin arsa üzerinde yaptığı birtakım hesaplamalar tapu üzerinde yer almaktadır. Buna bağlı olarak arazinin %3’lük kısmı, sahibe tahsis edilir. Tapu üzerinde arazinin resmi sınırları ve boyutları gibi bilgiler yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz