Maliye Bakanlığı Arsa Karşılığı İnşaat İşlerinde Yeni Uygulamaya Başlıyor

Arsa karşılığı inşaat işlerinde vergi idaresi arsa payı teslim karşılığında işyeri ve konut teslimini temel alan yeni bir uygulamaya geçiş yaptı. Yeni geçilen uygulama ile beraber arsa sahibi tarafından müteahhit olarak anlaşılan kişiye yapılan teslimde bundan sonra eskiden olduğu gibi arsanın tamamı değil sadece müteahhide kalacak olan işyeri ve konut teslimlerini yapmasını ön gören yeni bir uygulamaya geçmeye karar verdi.

KDV Matrahı Daraltıldı

Katma Değer Vergisi Kanunu kapsamında yapılan bir dizi değişiklik ile beraber artık KDV matrahı daraltılmış oldu. Eski KDV sistemi ile arsasına ev yaptırmak üzere müteahhit ile anlaşan kişiler bütün arsa payı üzerinden evin bedeli hesaplanarak KDV bedeli ödüyorlardı. Yeni sistemde yapılan KDV düzenlemesi ile beraber bundan sonra ödenecek olan KDV bedeli sadece evin maliyet bedeli üzerinden hesaplanacak tutar için KDV ödeyecek.

Yeni İfadeler Eklendi

7104 sayılı kanun ile beraber Katma Değer Vergisi Kanunu Teslim Başlığı içerisinde yer alan 2. Maddenin 5 numaralı fıkrası değiştirildi ve içerisinde aşağıda yer alan ifade eklendi; “Bu kanunun uygulanmasında arsa karşılığı inşaat işlerinde; arsa sahibi tarafından konut veya işyerine karşılık müteahhide arsa payı teslimi, müteahhit tarafından arsa payına karşılık arsa sahibine konut veya işyeri teslimi yapılmış sayılır.”

KDV Kanunu içerisinde yer alan Emsal Bedeli ve Emsal Ücreti başlığı içerisinde yer alan 27. maddenin 6. Fıkrasında ise “Arsa karşılığı inşaat işlerine ilişkin bedelin tespitinde, müteahhit tarafından arsa sahibine bırakılan konut veya işyerinin, Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 267’nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ikinci sıradaki maliyet bedeli esasına göre belirlenen tutarı esas alınır.” İfadesi eklendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz