Arsa Maliyetleri %80’e Kadar Yükseldi

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Başkanı Tuğsuz, İstanbul’un merkez bölgelerinde arazi maliyetinin yüzde 80’e kadar çıkmasının sektörde olumsuz bir hava oluşturduğunu belirtti.

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group’un Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, konut sektöründe son 2-3 yıldır bir yavaşlama söz konusu olduğunu belirtti.

Faiz Oranları Arttıkça Fiyatlar Artıyor

Geçtiğimiz yıl sektörde yaşanan en büyük problemin konut kredileri faiz oranındaki artıştan kaynaklandığına dikkat çeken Tuğsuz, yüksek arazi maliyetinin de sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Mahmut Alper Tuğsuz,  değerlendirmelerine devam etti:

“Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde arsa. Arsa maliyeti İstanbul’un merkezi noktalarında yüzde 70-80’e ulaşmış durumda. Örneğin; Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinde maliyetin yaklaşık yüzde 80’i müteahhidin arsa sahibine kat karşılığı oranlarına gidiyor. Fiyatları üretici değil arsa sahibi kontrol ediyor. Şehrin genişleyen noktalarına gittiğimizde, örneğin Kartal, Basın Ekspres gibi yerlerde arsa maliyet oranları yüzde 55-60 seviyelerinde” dedi.

Arsa maliyetlerinin yüksek olması konut fiyatlarına doğrudan yansıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz