Arsa Nasıl Pazarlanır, Arsa Pazarlama Yöntemleri

Emlak pazarlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususların ilki emlak hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Çünkü emlağın satışı sırasında eksik bilgi pazarlama sürecini zora sokar ve sonuca ulaşılamaz. Bu durum ise hem emlakçıyı hem de mal sahibini zor durumda bırakır. Bunun önüne geçilmesi için de emlakçıya pazarlama süreci başlamadan önce bilgi verilmesi gerekir. Arsa pazarlamasında da aynı durum söz konusudur. Arsa hakkında gerekli tüm bilgilerin verilmesi şarttır. Arsanın imar durumu, tapu durumu, alanı gibi özellikleri belirtilmelidir. Bu bilgiler emlakçının pazarlama sürecini hızlandıracaktır.

Ayrıca arsa pazarlamasında imar durumu da önemlidir. İmarlı arsalar insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Çünkü imar bulunmayan arsalarda imar alınması zorlu bir işlemdir. İnsanlar da arsa alırken bu gibi işlemler ile vakit kaybetmek istemediklerinden dolayı imarlı arsaları tercih etmektedir. Arsa pazarlamasında da imar durumu bu açıdan önemlidir. Ayrıca arsa pazarlamasında ipotek gibi durumlar da önemlidir. Eğer pazarlaması yapılacak olan arsada ipotek gibi bir durum söz konusu ise pazarlama süreci yine zora girebilecektir. Bu durumda ise arsayı alacak kişi ipoteği kaldırır ve size ödeyeceği paradan bu masrafları keser.

Arsa Pazarlarken Özelliklerini İyi Bilin

Gayrimenkul pazarlamada, pazarlananan gayrimenkulün özelliklerini iyi bilmek olmazsa olmazlarıdır. Bir Arsayı satışa sunmadan önce, İmar durumu ve yapılaşma şartlarını, varsa terklerini, bölgedeki konumunu ve diğer tüm özelliklerni bilmeniz size her zaman artı bir avantaj sağlayacaktır. Arsayı satın almak isteyen müşteri her türlü soruyu size yöneltebilir. Müşterinin sorusuna cevap veremediğiniz anda dersinizi iyi çalışmamışsınız demektir.

Gerekirse Tapu ve Belediyelerde Arsa ile Alakalı İnceleme yapın

Tapu dairesine gidip, tapu kütüğünde arsanın herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Aynı zamanda belediyeden imar durumu öğrendiğinizde mevcut planlara iyi göz atın ve planların en son ne zaman güncellediğini yada ne zaman güncelleneceğini bilmeniz işinize yarayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz