Arsa Payı Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşümde en sık yaşanan sorunların başında arsa payı yer almaktadır. Riskli yapıların yıkılarak yeniden yapılması sürecini kapsayan kentsel dönüşümde bina malikleri çoğu zaman arsa payı hatası nedeni ile dava açma yolunu tercih etmektedir. Bu tip davalar arsa paylarının gerçek değerlerden farklı olması ve bu değerleri yansıtmadığı durumlarda bağımsız bölüme sahip olan kat maliki bu hatanın düzeltilmesi için arsa payı düzeltme davası açılmaktadır.

Sorun Taşınmazın Toplam Değeri Üzerinden Hesap Yapılmasından Kaynaklanıyor

Aslında sorunun nedeni bu konu hakkında Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar dikkate alınmadan hala taşınmazın toplam değerinin bölünmesi ile elde edilen rakamın arsa payı olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. Elde edilen bu rakamın hakkaniyetli olmadığı tartışılmaz bir gerçek olarak öne çıkmakla beraber mağdur olan kişiler de haklarını aramak için arsa payı düzeltme davası açmak zorunda kalmaktadır.

Arsa Payı Düzenlenmesi Şartları Nelerdir?

Arsa payının yeniden düzenlenmesi için dava açılması için aranılan ilk şart arsa paylarının bağımsız bölümlerinin gerçek değerleri ile orantısız bir şekilde belirlenmiş olmasıdır. Bu şartı taşıyan tüm davalarda mahkeme sunulan kanıtların tamamını detaylı bir şekilde incelemekte, bağımsız değerin gerçek değeri ile aynı bölüme biçilen arsa payı değerini mukayese ederek gerçek arsa payını belirleme görevini yerine getirmektedir. Arsa payı düzenleme davası için zaman aşımı uygulanmamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz