Arsa Payı Üzerinden Daire Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

 

Dairelerin sahip oldukları metrekare toplamı hem daire satın alırken hem de mevcut dairelerin satışında büyük önem taşımaktadır. Tapunun üzerinde net metrekare bilgilerinin yer almaması bu konuda büyük bir karmaşanın yaşanmasına neden olurken en kesin sonuç için mutlaka arsa payı üzerinden daire metrekaresi hesaplanmasının bilinmesini zorunlu hale getiriyor. Peki, arsa payı üzerinden daire metrekaresi nasıl hesaplanır?

Daire Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

 

Daire metrekaresinin hesaplanması için farklı pek çok yöntem bulunuyor. Net metrekare hesaplanması için kişisel olarak kullanılabilecek en kolay yöntem ise dikdörtgen odalarda uzun kenar ile kısa kenar çarpılarak oda metrekaresi hesaplanarak tüm odalar bu şekilde toplandıktan sonra toplanarak toplam metrekare hesaplanıyor. Bir diğer yöntem ise arsa payı üzerinden daire metrekaresi hesaplama yöntemidir. Bunun için;

  • Arsa payı öğrenilmelidir. Arsa payı tapu üzerinde yer almakta olup buna ek olarak arsa payı hesaplaması da yapılabilir. Bunun için taşınmazın toplam satış bedeli ile bağımsız bölüm satış bedeli baz alınır. Taşınmazın toplam satış bedelinin 1 milyon 250 bin lira, bağımsız bölümün satış bedelinin 200 bin lira olduğu bir taşınmazın arsa payı 20/125 olarak hesaplanır.
  • Arsa payının 20/125 olan bir dairenin toplam metrekaresini hesaplamak için ise yapının tüm arsa toplamını toplam bağımsız bölüm satış bedeline bölünmesi ardından çıkan sonucun 15 rakamı ile çarpılması gerekir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz