Dairelerde Arsa Payı Durumu Nasıl Hesaplanır

/ 8 Kasım 2017 / 97 / yorumsuz
Dairelerde Arsa Payı Durumu Nasıl Hesaplanır

Arsa payı, 2012 yılından bu yana uygulamada olan kentsel dönüşüm çalışmaları ile önem kazandı. Arsa payının hesaplanması ile kat mülkiyetine konu olan taşınmazların hak sahiplerini

Arsa Payının Hesaplanması ve Metrekare Oranı
Arsa payı, 2012 yılından bu yana uygulamada olan kentsel dönüşüm çalışmaları ile önem kazandı. Arsa payının hesaplanması ile kat mülkiyetine konu olan taşınmazların hak sahiplerinin mağdur olmasının önüne geçiliyor.
Arsa Payı Nedir?
Arsa payı, ana gayrimenkulün metrekare cinsinde büyüklüğü ile dahil olduğu belediye tarafınca belirlenmiş olan rayiç değerinin göz önünde bulundurulması ile arsa sahibi ve müteahhidin karşılıklı sorumluluğu ile belirleniyor. 
Arsa payını hesaplamanın önemi, 2012 yılından bu yana ülkemizde uygulamaya konulan kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmalarla arttı. Usulsüzlük yapanların, kat mülkiyeti sahibi vatandaşların mağdur olmasına yol açması ile arsa payı bu durumun önüne geçebiliyor.
Arsa Payı Hesaplamaları
Arsa payının hesaplanmasında, tapu sicil müdürlüklerinden alınacak olan kayda bağlı olarak belirtilmiş olan toplam alanın değeri ve gayrimenkul sahibinin sahip olduğu hissenin bağımsız bölümler toplamı göz önünde bulunduruluyor. Kanunen arsa payı, “Arsanın bu kanunda yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet paylarına arsa payı denir.” şeklinde açıklanıyor.
Arsa payının ev metrekaresine oranını hesaplarken, tapuda belirtilen alanın metrekare cinsinden değerini X, bölümden arsa sahibi düşen payı Y ve bölüm değerini de Z olarak ele alıyoruz.
Arsa sahibinin, arsa genelindeki hisse payının metrekare cinsinden değeri (X/Y)*Z formülü ile hesaplanıyor.
Arsa Payının Ev Metrekaresine Oranı
Arsa payının ev metrekaresine oranını hesaplarken örnek olarak, tapu sicil müdürlüklerinden alınmış olan tapu senedi üzerindeki ana yapının büyüklüğünü bin metrekare olarak ele alalım. Ana gayrimenkuldeki tüm bağımsız bölümlerin satış bedelini de 1 milyon 690 bin TL ve kat mülkiyeti sahibinin bölüm dairesinin 90 metrekare büyüklüğünde, 150 bin TL rayiç değerinde olduğunu düşünelim.
Bu durumda hesaplama;
Dairenin metrekaresi: 90 
Rayiç Değeri: 150 bin TL
Arsa Payı Oranı: 150.000/1.690.000: 15/156
Bu durumda, 1000/156 = 6,41
6,41*15 = 96,153 metrekare arsa payı olarak hesaplanıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler