Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gecekonduların büyük bir hızla yıkılarak yenilenmesi ve kentsel dönüşüm projeleri ile beraber yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Peki, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Hangi Taraflar Arasında Yapılır?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi inşaatı yapacak olan yüklenici ile inşaat için verilen arsanın sahipleri arasında düzenlenmekte olup eser sözleşmesi kapsamına girmektedir. Bu tip sözleşmelerde müteahhit attığı imza karşılığında belirtilen arsa üzerine sözleşme kapsamında belirtilen binayı yapacağını taahhüt etmiş olur. Arsa sahibi ise bunun karşılığında belirli bir bedel ödemeyi kabul eder ki inşaat bitiminde müteahhit bu bedelin karşılığını daire olarak alır.

Hisseli Arsalarda Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl İmzalanır?

Hisse paylı olan arsalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm hisse sahiplerinin kat karşılığı inşaat sözleşmesini imzalamış olmasıdır. Aksi durumda imzası olmayan pay sahibinin itiraz etmesi durumunda inşaat bitmiş olsa dahi yıkımına karar verilebilir. Kentsel dönüşümde ise bu kural esnetilerek çoğunluğun verdiği kurala uyulması gerekir. Yani tüm hak sahiplerinin yerine üçte ikilik çoğunluğun verdiği karar geçerli kabul edilmektedir.

Arsa Sahibinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

•Hisselerin kısmi olarak verilmeli ya da hepsi verilecekse verilen hisselerin üzerine ipotek konulması önerilir. Yine hisse vermek istemeyen kişilerin satış vaadi ile sözleşme imzalamalıdır.
•Temel ruhsatının ne zaman alınacağı kesinlikle sözleşmede yer almalıdır.
•Yine sözleşmede konulan maddelere uyulmadığı takdirde uygulanacak olan cezada sözleşmede belirtilmelidir.
•Yine inşaatta kullanılacak olan malzemeler ile ilgili olarak ekler de sözleşmeye eklenmelidir.
•Üçüncü kişilere verilecek olan olası zararların müteahhit tarafından tazmin edileceği sözleşmeye yazılmalıdır.

Müteahhit Binayı Bitirmedi Ne Yapabilirim?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz