2018 Arsa Tapu Harcı Hesaplama

Tüm diğer taşınmazlarda olduğu gibi arsa satışlarında da belirlenen oranlarda tapu harcı ödemesi yapılması zorunludur. Tapu devirlerinde tapu harcı ödemelerine ek olarak tapu döner sermaye harcı ödemesi de yapılmaktadır. Gerçekleşen satışın bedeli üzerinden yapılan hesaplama sonucu belirlenen tapu harcı oranı satılan taşınmaz cinsine göre belirleniyor. Yani konut için yapılan satış ile arsa için yapılan satış için uygulanan oranlar farklılık gösteriyor.

Arsa Satış Bedeline Göre Belirleniyor

Arsa tapu harcı hesaplaması yapılan işlem esnasında beyan edilen satış bedeli üzerinden yapılmaktadır. Satışa konu olan arsanın satış bedeli yükseldikçe ödenmesi gereken arsa tapu harcı bedeli de buna doğru orantılı olarak yükselmektedir. Bu nedenle tapu harcını daha az ödemek isteyen kişiler sıklıkla satış bedelini daha düşük beyan etmeyi tercih etmektedir. Ancak yapılan bu işlem usulsüzlüğe girmekte olup tespit edilmesi durumunda vergi cezası kesilmektedir.

Tapu Harcı Hesaplama

Ödenecek olan tapu harcı tutarı Resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edilmektedir. Yayımlanan yine oranlara göre 2018 yılında yapılacak olan arsa satışları içinde binde 20 oranında tapu harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. Hesaplanan tutar hem arsayı satan hem de arsayı alan kişi tarafından ayrı ayrı ödenir. Arsa tapu harcı hesaplaması için örnek verilmesi gerekirse 50 bin liralık arsa satışında alıcı taraf ve satıcı taraf ayrı ayrı bin lira ödemek sureti ile toplam 2 bin lira tapu harcı ödemekle yükümlüdür. Buna ek olarak 103,50 liralık tapu döner sermaye harcı ödemesi yapmaları gerekir.

 

Tapu harçları ile ilgili tüm detaylar burada!

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz