Arsa Tapu Harcı

Arsa veya arazi yatırımlarında gereken belgeler ile tapu dairesine müracaat edilir. Tapu devir işlemi gerçekleştirildikten sonra alıcı ve satıcının tapu harcı ödemesini yapması gerekir. Tapu harcı her yıl belirli standartlar ile hesaplanmaktadır. Devir işlemlerinin tamamlanması için tapu harcının mutlaka ödenmesi gerekmektedir.

Arsa Tapu Harcında İndirim Uygulanmıyor

 

Konut ve işyeri tapu harcı için indirim uygulanırken, arsa tapu harcı ödemelerinde indirim uygulanmıyor. Arsa alım satımlarında tapu harcı her iki taraf için ayrı ayrı hesaplanır. Gerçek devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanan tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak koşulu ile gerçek değer üzerinde devir işlemi sağlanır. Bedel hem alıcı ve hem de satıcı için ayrı ayrı binde 20 oranı hesaplanarak ödemesi alınır.

Tapu Harcını Kolayca Hesaplayabilirsiniz

 

Arsa yatırımı gerçekleştirirken ödenecek tapu harcını kolay ve hızlıca hesaplayabilirsiniz. Örneğin 200 bin lira değerinde bir arsa için binde 20 oranında hesaplama ile 4 bin TL tapu harcı bedeli ortaya çıkacaktır. Bu bedel alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir.

Tapu İşlemlerinde Belgelerinizi Unutmayın

 

Arsa tapu işlemlerinde tapu dairesine satıcıların; tapu, vesikalık fotoğraf, kimlik belgesi ve vergi borcu yoktur yazısı sunması gerekiyor. Alıcı tarafın da vesikalık fotoğraf, vatandaşlık numarası, kimlik belgesi teslim etmesi gerekiyor. Ayrıca her iki tarafta başka bir kişi üzerinden işlem yapmak istiyorsa, vekaletname sunulmalıdır.  Alıcı veya satıcının tüzel kişi olması durumunda ise sanayi ve ticaret odası tarafından onaylanmış yetki belgesi ve şirket vergi levhasının aslı ve örneği talep ediliyor. Ayrıca imza sirküleri, sicil gazetesi örneği, vekaletname, belediyeden alınan rayiç değer ve ‘vergi borcu yoktur’ yazısı teslim ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz