Arsa Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Gayrimenkul ve taşınılmaz satın alınması durumunda tapu dairleri üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmekte olup, arsa tapu işlemleri nasıl yapılır konusunda ise arsa satın almış bir kişi konuyu merak etmektedir. İstenilen evraklar, izlenmesi gereken yol gibi seçenekler oldukça merak konusu olmuştur. Buna göre bizde arsa tapu işlemleri konusunda sizlere sırası ile izlemeniz gereken yolu anlatacağız.

Arsa tapu devir işlemleri için öncelikle tapu dairelerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevuyu ALO 181 hattından alabilirsiniz. Verilen tarih ve saatte istenilen belgeler ile birlikte alıcı ve satıcı olarak tapu dairsin de olmanız gerekmektedir.

Arsa Tapu İşlemlerinde Satıcıdan İstenilen Belgeler

 

  • Tapu aslı veya fotokopisi
  • 1 vesikalık fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı ve 1 adet fotokopisi
  • Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden)

Arsa Tapu İşlemlerinde Alıcıdan İstenilen Belgeler

 

  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi

Yukarıda ki evrakları temin eden arsa sahibi ve alıcı olan kişiler tapu dairesinde bir araya gelerek satış işlemlerini gerçekleştirebilirler. Tabi ki arsa tapu işlemlerinden tapu harcı da yatırılması gerekmekte olup, hem alıcıdan hem de satıcıdan harç ücreti talep edilmektedir.

Arsa Tapu Masrafları

Arsa tapu masrafları, satış bedeli üzerinden hesaplanmakta olup, tapu harcı oranı ise satış bedelinin binde 20’si kadar olarak belirlenmektedir. Aynı zaman da tapu döner sermaye bedeli de sizlerden talep edilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz