Arsa Tapulu Daire Ne Demek?

Taşınmazın kime ait olduğunu göstermek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri tarafından düzenlenen resmi belgeye tapu adı verilmektedir. Tapu kütüğü üzerine kaydedilen bu işlemlerde taşınmazın türüne göre tapu verilmektedir. Arsa tapusu, konut tapusu, dükkan tapusu gibi farklı tapular bulunurken kurulan mülkiyet türü de tapu üzerinde ayrıca belirtilir. Ülkemizde en yaygın görülen tapu türlerinden biride arsa tapulu daire tapusudur. Peki, arsa tapulu daire ne demek?

Arsa Tapulu Daire Nedir?

Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulduğu takdirde kurulan bu mülkiyete kat mülkiyeti adı veriliyor. Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, birinci fıkrada yazılı nitelikteki bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından kurulan mülkiyete ise arsa tapulu daire adı veriliyor.

Arsa Tapulu Ev Alınır Mı?

Arsa tapulu evlerin satışı ileride iskan belgesi alınırken çıkabilecek sorunlar ve ortaya çıkacak yüksek maliyetler gibi nedenlerle önerilmiyor. Aslında bir tapunun üzerinde kat mülkiyeti değil de arsa tapulu daire olarak gösterilmesi o yapının henüz resmi olarak tamamlanmadığı anlamına geliyor. Yani bu yapının ilgili belediye tarafından hala inşaat halinde görüldüğünü gösteriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz