Arsa Tapulu Ev Nedir?

Ev satın almak isteyen kişiler çoğu zaman sadece tapusu olmasını dikkate alır. Ancak tapunun türü de taşınmazın değerini etkilemesi açısından çok önemlidir. Örneğin arsa tapulu ev ile kat mülkiyeti tapusu olan evin değeri arasındaki fark büyüktür. Peki, arsa tapulu ev nedir?

Arsa Tapulu Ev Ne Demek?

Bir arsanın üzerine tamamlandığında kat mülkiyetine konu olmak üzere inşa edilen ya da inşa edilmekte olan bir ya da daha fazla sayıdaki yapıya ait olan bağımsız bölümler için arsa sahibi ya da arsa sahipleri tarafından kanundan doğan haklarını kullanarak kurulan irtifak hakkına kat irtifakı adı verilmektedir.

Arsa payına bağlı olarak kurulan irtifak türleri arasında yer alan kat irtifakı, yapının tamamı için düzenlenecek olan yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak ilgili kanunda gösterilen şartlara göre kat mülkiyetine resen çevrilmektedir. Arsa maliki ya da tek bir kat irtifakı sahibi ortak tarafından dahi başvuru yapılsa bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Henüz iskanı olmayan ve bu nedenle resmi olarak tamamlanmamış olarak görünen taşınmazlara ait olan tapu arsa tapusu olarak kabul edilmektedir.

Arsa Tapulu Ev Satın Almak İşlemleri Nasıl Yapılır?

Arsa tapulu ev satışı ile kat mülkiyeti tapusu olan evin satış işlemleri arasında hiçbir fark yoktur. Ancak kat mülkiyeti olan tapulu evde kişi taşınmazın hangi bağımsız bölümünü satın aldığını tapu sicil kayıtlarına işletirken arsa tapulu evin satış işleminde arsa payı satın alınmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz