Arsa Tapulu Eve Zorunlu Deprem Sigortası

Arsa tapusu ya da toprak tapusu, inşaatı henüz tamamlanmayan yapıdan konut satın alınması durumunda, elde edilen tapu belgesi olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu deprem sigortası ise her yıl yenilenmesi gereken, belirli bedellerin ödenmesi ile işlemlerin gerçekleştirilebildiği sigorta oluyor.

Arsa Tapusu

Arsa tapusu, inşaat işlemleri henüz tamamlanmamış olan yapıdan konut satın alınması takdirinde, konut sahibinin elde edeceği tapu belgesi oluyor. Arsa tapusu; toprak tapusu, toprak hisseli tapu, topraktan tapu, toprak tapulu daire olarak da karşımıza çıkabiliyor. Kat karşılığında inşaat yapan müteahhitlerin tercih ettiği satış yöntemi olarak karşımıza çıkan arsa tapusu, müteahhidin kendi payına düşen bölümlerinin inşaat işlemleri tamamlanmadan başka kişiye satılması durumunda henüz satışa konu olan daire bulunmaması nedeni ile alınıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde inşa edilmiş binalar, binaların içinde yer alan ticarethaneler, büro ve benzeri amaçlar ile kullanılan bölümler için zorunlu tutuluyor. Taşınmaz mal sahipleri ya da intifa hakkı sahipleri de gayrimenkulü satmak ya da kiralamak için DASK poliçesi zorunluluğun göz ardı etmemek zorunda kalıyor. Taşınmaz üzerinde yapılacak olan alım-satım ya da kiralama işlemleri için DASK zorunludur.

Arsa Tapulu Daire İçin DASK

587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, bağımsız mülkiyete konu olup olmamasına ya da kat irtifakının tesis edilip edilmediğine bakılmaksızın tapu kaydında arsa ya da tarla vasfı ile kayıtlı olan mesken olarak inşa edilmiş binalar deprem sigortasına tabi tutuluyor. Böylelikle, arsa tapulu daireler de zorunlu deprem sigortası zorunluluğu bulunan yapılar arasında yerini alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz