Arsa Yatırımı Yapanlar, Dolandırıcılara Dikkat Edin

Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu’nun geçmesi sonucunda değer kazanan Orhangazi bölgesinde yatırımını arsaya yapanlara, uzmanlardan bazı uyarılar bulunuyor.

Sahte Evraklar ile Dolandırıyorlar

Uzmanlar, arsa yatırımı yapmak isteyen vatandaşları, dolandırıcılara karşı uyarıyor. Dolandırıcılar, konut yatırımının dışında şimdi de arsa yatırımı yapmak isteyenleri hedef alıyor. Dolandırıcılar tarafından geliştirilen yeni yöntem, sahte evrak düzenleyerek hazineye ya da başka bir kişiye ait arsayı, vatandaşlara satmak oldu.

İmar Durumu Öğrenilmeli

Uzmanların yaptığı en önemli uyarılardan birisi imar durumunun öğrenilmesi yönünde oldu. Yapılan uyarı, “Arsanın imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın alıcıya tekabül edip etmediği kontrol edilmeli. Bunun için de Kadastro Müdürlüğü’nden tapu senedinde belirtilen arsanın sınır tespiti istenebilir. Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almak risklidir. Bu durumlarda arsanın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilerek, tapu kütüğüne bakıp arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığı kontrol edilmeli” şeklinde oldu.

Kırsal Alanda 5 Dönümden Az Arazi Alınmamalı

Uzmanlar tarafından yapılan bir diğer uyarı ise hisseli arsalar hakkında oldu. Ayrıca kırsal alanlarda 5 dönümden az arazi alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar vatandaşları, “Kırsal alanda imar izninin genellikle yüzde 5 j olmaktadır. Bu nedenle, kırsal alanda 5 dönümden az arazi satın almayın. Arazinin hisseli mi, yoksa tek kişiye mi ait olduğunu mutlaka kesinleştirin. Orman köylerinden arazi alırken dikkatli olun, arsa tapularını, önceden inceleyin. Sit alanı, baraj-göl konuma alanı ya i da barajlara su akıtan dere kenarlarından arazi almayın. Arazi alındıktan soma imkanlar elveriyorsa etrafım telle çevirin ya da çit olacak şekilde ağaçlandırın. En önemli husus ise tapuyu almadan asla para ödemeyin” şeklinde uyardı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz