Arsa Yükü Müteahhitlerin Bu Teklifi İle Hafifleyecek 

İnşaat sektöründe konut üretimi yapan müteahhitlerin en çok şikâyetçi oldukları konuların başında arsa yükü yer alıyor. Müteahhitler bu yükün hafifletilmesi için yeni bir formül buldu ve konuyu Maliye Bakanlığına iletti. Bulunan yeni formülde inşaat işlerinde arsa sahiplerinin adına ödenen emlak vergisi, elektrik su giderleri ve harçlar gibi ek harcamaların inşaatı yüklenen şirketlerce gider olarak gösterilmesi gündeme taşındı.

Özelge Değişiklikleri Tepki Topluyor 

Maliye Bakanlığı tarafından sık sık yapılan özelge değişiklikleri de müteahhitlerin tepkisini çekerken sık sık yapılan bu değişikliklerin kafa karışıklığına yol açtığı dile getirildi. Özellikle de kat/hasılat payı hakkında gerçekleştirilen özelge değişiklikleri nedeni ile bunaldıklarını dile getiren sektör yetkilileri bu dönemde arsa payının hafifletilmesini talep etti. Bunun için Vergi Usul Kanunun 3/B maddesinde bir değişiklik yapılması gerekiyor.

Köklü Bir Değişiklik Yapılması Gerekiyor

Konu hakkında hem daha önce Maliye Bakanlığı’na hem de sektörde yer alan şirketlere danışmanlık hizmeti veren Yeminli Mali Müşavir (YMM) Abdullah Tolu ilk uygulamaya dönülerek kesinlikle sorunun kökten çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Yapılacak bir değişiklik ile iş ile ilgili olarak yapılacak olan tüm harcamaların Vergi Usul Kanunu kapsamında belgelendirilmesi ve mükellef adına düzenlenen bu faturaların indirimde kullanılmasının yeterli olması gerektiğini savunan Tolu bu şekilde sorunun çözülebileceğini belirtti. Bu sayede yapılacak olan harcamalardaki KDV arsa yükünün hafifletilmesinde indirim olarak kullanılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz