Arsadaki Yıkılan Binayı Arsa Vasfına Çevirme ( Cins Değişikliği )

İçinde Bina Yıkılan Parselin Cinsi Cinsi “kargir ev” olan bir parsel üzerindeki ev yıkılması halinde parselin cinsi; mevcut hali ne ise o halde olması gerekmektedir. Örneğin; O parsele daha önce belediye tarafından yapı kullanma izni verildiğine göre, yapı öncesinde parsel imar parseli bulunmalıdır, dolayısıyla da cinsi “arsa” olmalıdır.

Ancak farklı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Her durumda şu araştırma yapılarak parselin cinsi belirlenmelidir; Parselin bina yapılmadan önceki cinsi tespit edilebiliyorsa, yine aynı cinse döndürülür. Parselin, konut öncesindeki cinsi bilinememekte ise, o parselin bir imar parseli olup olmadığı araştırılmalı ve gerek 18’inci madde ve gerekse de 15 ve 16’ncı maddeler gereğince oluşturulmuş olsun parsel imar parseli ise, cinsi “arsa” yapılmalıdır.

Parselin, bina öncesine ait cinsi tespit edilemiyorsa ve de o parsel mevcut hali ile bir imar parseli değilse, işte o zaman tereddüt yaşanabilir. Fakat, parselin cinsi konusunda ilgilisinin beyanı ile mevcut durum birbirini teyit ediyorsa, bu beyan dikkate alınmalıdır. Bu durumlar için herhangi bir kurumdan yazı alınması gerekiyorsa, (örneğin meyve bahçesi, sebze bahçesi, tarla vs.) onun için de ilgili, tarım müdürlüğünden yazı alınması istenebilir.

Bina ve Arsanın Hizmet Binası Olarak Cins Tahsisi

“Bina ve Arsası”nın “Hizmet Binası” Yapılması Belediyeye ait olan ve “kagir iki katlı bina ve arsası” vasfıyla tescilliparsel cinsinin, encümen kararı gereğince “İki katlı belediye hizmet binası ve arsası” olarak değiştirilmesi mümkündür.

Binalı bir parsel imar uygulamasına tabi tutulduğunda o parsellerden birden fazla imar parseli oluşuyorsa ve de ana parselde bulunan bina yeni oluşan parsellerden birinde yer alırken diğer parseller boş kalıyorsa; Binanın kaldığı parsele ana parselin cinsi aynen taşınır. Boşta kalan parsellerin cinsi ise doğrudan “arsa” yapılmaktadır. (1477 sayılı genelge)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz