Arsadan Yol Geçmesi Engellenebilir mi?

Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafınca, belli bir arsa üzerinde yol açılması mümkün oluyor. Asıl merak edilen ise; arsanın yola gitmesi, arsadan yol geçmesi engellenebiliyor mu?

Kamulaştırmasız El Atma Davası

Kanunlara göre belediyeler tarafından alınan bir karar ile arsadan yol geçiyor ise belediyenin arsadan düzenleme ortaklık payı adı altında, yüzde 40’lık bir kısmı kesme hakkı bulunuyor. Fakat yüzde 40’lık kısım aşılıyor ise aşan kısma kamulaştırma sureti ile bedel ödenmesi gerekiyor. Yüzde 40’ın aşılması ve buna rağmen herhangi bir bedel ödenmemesi, kamulaştırmasız el atma durumu söz konusu olmuş ise Asliye Hukuk Mahkemesinde kamulaştırmasız el atma davası açılıyor. Davada, arsanın yola giden kısmının bedeli değerinde bir ücret tahsil talep edilmesi mümkün oluyor.

 

Yasaya Aykırı Şekilde Yol Geçmesi

Arsadan yol geçiyor ise ve mal sahibi bu durumun yasalara aykırı bir şekilde yapıldığını ya da lüzumsuz bir uygulama olduğunu iddia ediyor ise arsadan geçen yolun bağlı olduğu kuruma göre idari işlemin iptal edilmesi için idare mahkemesine başvuruda bulunulabiliyor. Yapılan başvuru sonrasında incelemelere göre yasalara aykırılık ya da lüzumsuzluk söz konusu değil ise uygulama durdurulmuyor. Fakat yasalara aykırılık ya da lüzumsuzluk tespit edilir ise işlem durduruluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz